Zástupci domácí zdravotní péče jednali s ministrem Vojtěchem u kulatého stolu

Zástupci domácí zdravotní péče jednali s ministrem Vojtěchem u kulatého stolu

Setkání se konalo na půdě Charity ČR, která akci zorganizovala pod záštitou europoslance za KDU-ČSL Tomáše Zdechovského. Byl přítomen ministr zdravotnictví Adam Vojtěch společně s náměstkyní Helenou Rögnerovou. ředitel Arcidiecézní Charity Olomouc Václav Keprt, který celou akci moderoval a Mons. Jan Graubner. Přítomni byli rovněž zástupci všech profesních organizací domácí zdravotní péče, zástupkyně Svazu pacientů Libuše Pešlová a zástupci středisek Charity ČR.

Smyslem neformální schůzky bylo upozornit na kritickou personální i finanční situaci v segmentu domácí zdravotní péče v důsledku regulací, které poskytování domácí péče ohrožují. Zástupci segmentu se jednohlasně shodují, že se cítí být ohroženi a diskriminováni. Díky regulacím jsou poskytovatelé domácí péče nuceni hradit péči z režijních nákladů. Reálná hodnota bodu za odvedenou práci u některých agentur  dosahuje až na neuvěřitelných 0.89 Kč za bod.

Provozovatelé domácí péče rovněž dlouhodobě upozorňují na propastné rozdíly v platech zdravotních sester v domácí péči a sester v kamenných nemocnicích. Zatímco průměrný plat všeobecné sestry v lůžkovém zařízení by v roce 2018 měl po chystaném navýšení mezd ve zdravotnictví činit až 37 tisíc hrubého, průměrná měsíční hrubá mzda sestry v domácí péči dosahuje pouhých 18 720 korun. Podle statistik Charity ČR v uplynulém roce odešlo 67 zdravotních sester od agentur zdravotní péče do nemocnic. Důsledkem je uzavření jednoho střediska z důvodu finanční neudržitelnosti.

Zástupci segmentu navrhli jednorázové stabilizační opatření, které by pomohlo zmírnit úbytek sester. Stát by měl poskytovatelům domácí péče jednorázově uhradit doplatky za uplynulý i letošní rok. Pro rok 2017 by takový doplatek činil 1000 korun měsíčně na úvazek, pro rok 2018 by částka byla 2000 korun.

Z naší strany byla snaha upozornit na nutnost okamžitého zafinancování domácí zdravotní péče a až následně provádět systémová dlouhodobá opatření,“ vyjádřila se prezidentka Asociace domácí péče ČR Ludmila Kondelíková.

Zástupci ministerstva zdravotnictví deklarovali při setkání segmentu domácí zdravotní péče podporu. Ministr Adam Vojtěch už dříve zřídil pracovní skupinu pro koncepční řešení domácí zdravotní péče, což zástupci segmentu uvítali.

Zástupci resortu vyjádřili ochotu spolupracovat na dalších krocích, které budou nezbytné pro stabilizaci tohoto segmentu a pomohou řešit i personální nedostatek, který je v tomto segmentu výrazný,“ dodala Kondelíková.

Výsledkem pracovního setkání je společné memorandum, ve kterém jsou vyjádřeny potřebné kroky ke stabilizaci segmentu domácí zdravotní péče.