Sen o vodní hladině a permanentním katetru

Úmorná vedra pokračují a proto nám jedna z našich zdravotních sestřiček tak trochu s nadsázkou popsala svůj den a také se u toho trošku zasnila :-)

Trpí lidé, příroda, zvířata. Během těchto horkých dní trápí sestry v domácí zdravotní péči extrémně vysoké teploty od ranních do večerních hodin, rozpálené silnice, ulice, přehřáté byty, až šedesáti stupňové teploty uvnitř aut, nadměrné pocení a nedodržování pitného režimu. Tři litry tekutin, které se nám doporučují vypít, rovná se minimálně jedno močení za hodinu, což je přibližně jedna hodina a půl hodiny z pracovní doby. Proto ten „sen“ o permanentním katetru se sběrným sáčkem. Potom by stačilo jen doplňovat tekutiny.

Když připočteme sprchu a výměnu spodního i vrchního prádla, a to minimálně dvakrát denně, je to dalších čtyřicet minut pracovní doby. Odtud pro změnu ten sen o vodní hladině, pod kterou by si člověk zajel přímo autem po cestě od jednoho pacienta k druhému.

Zastávky v obchodech s klimatizací a dlouhé hledání čehokoliv chlazeného k osvěžení – to jsou další minuty z pracovní doby, které by jsme jinak mohly strávit u pacientů. Sny však nechme stranou.

Realita je taková, že sestry pracující v domácí zdravotní péči aktuálně zažívají maximální vypětí v extrémních teplotách, při vykonávání práce, která vyžaduje empatii a profesionalitu při jednání s pacienty a maximální soustředění při řízení v provozu na silnicích.

Dagmar Hamalová – agentura domácí péče Tachov